W dzisiejszych czasach coraz więcej młodych osób stara się o to by posiadać własne środki do rozdysponowania. Nie każdy dostaje duże kieszonkowe a w naszych realiach ciężko jest odłożyć coś na wyjście do kina czy przysłowiowe piwo z kumplami, kiedy masz jeszcze zajęcia w szkole. Jak więc zorganizować sobie jakieś dodatkowe źródło dochodu nie chodząc do pracy i nie zawalając szkoły? Wcale nie musi być to trudne, wystarczy trochę cierpliwości a szybko przekonasz się, że nawet nastolatek może w przyzwoitym czasie wygenerować spora sumę. Postaram się wam przedstawić kilka prostych pomysłów, które pozwolą wam w przyzwoitym czasie zdobyć parę drobniaków na wasze potrzeby. Propozycje te były wykorzystywane przeze mnie w latach mojej młodości i pozwoliły mi ukształtować pewien standard życia, do którego z czasem, każdy będzie musiał przywyknąć. Im wcześniej zaczniesz liczyć swoje dochody i odkładać drobniaki do skarbonki tym szybciej staniesz się samodzielny, warto więc zastanowić z się nad tym już teraz.

Zbieraj drobniaki.

Często wydajesz pieniądze? Zbieraj resztę z zakupów do jakiegoś słoika albo skarbonki. Na początek za dużo z tego nie wyciągniesz jednak jeśli odkładasz na jakiś konkretny cel to na sam początek polecam właśnie tą opcję. Patrząc z racji czasu, po paru tygodniach lub miesiącach możemy uzyskać sporą sumę, która może nam pomóc osiągnąć nasz cel. Kategorycznie odradzam wybieranie tych drobniaków przy każdej okazji, bo wejdzie wam to w nawyk i wasza wielka suma zmniejszy się do przysłowiowych 10 złotych. Jeśli jednak musicie co chwile na coś wybierać odłożone pieniądze, to w takim wypadku lepiej drobniaki wkładać po prostu do portfela i na bieżąco się ich pozbywać.

Skup złomu.

Wydaje się to śmieszne, jednak zobaczcie ile np. puszek po piwie wyrzuca do śmieci wasz tata albo znajomi. Na paru puszkach świata nie zdobędziesz jednak w naszym bliskim otoczeniu jest ich tyle, że starczyłoby na kilka worków. Oczywiście nie w jeden dzień. Puszki takie trzeba pozbierać, jeśli wstydzisz się szukać ich po podwórkach gdzie są ich setki to ogranicz się do zbierania tych z twojego domu. Oprócz tego warto zbierać różne stare kable albo miedź, za nią dostajemy zawsze przyzwoita sumę. Do rzeczy, które możemy zanieść na złom dochodzą tez różne sprzęty domowe, może twoi rodzice wymieniają właśnie wannę albo kaloryfer? Zanieś stary sprzęt na skup, za duże gabaryty dostaniesz za niego od 30-100 złotych.

Domowe sprzęty

Wiele osób posiada w domu całkiem dobre ale niepotrzebne sprzęty, zabawki lub odzież. Poświęć jeden dzień na to by zrobić w domu generalne porządki i zastanów się, które z niepotrzebnych rzeczy nadają się do sprzedaży. Sprzedawać można po znajomych tzw. pocztą pantoflową, wystawiać rzeczy na portale społecznościowe, strony o charakterze aukcji internetowych lub poszukać skupów takich rzeczy. Stare sprzęty elektroniczne możesz wystawić na taką aukcje albo chociaż sprzedać w lombardzie. Ciuchy możemy sprzedać po znajomych albo zanieść do lumpexu, gdzie panie chętnie je od nas odkupią za kilka złotych. Stare zabawki takie jak lego praktycznie nigdy nie tracą na wartości, po co więc trzymać je w domu skoro i tak już się nimi nie bawisz?

Stare podręczniki.

Czy naprawdę byłeś takim prymusem, że twoje książki od kiedy je kupiłeś mają już starte strony przez ciągle czytanie? Jeśli nie, to warto książki takie odłożyć do jakiegoś specjalnego pudełka i odkładać do zakończenia roku szkolnego. W okresie wakacji wystawia się pełno straganów, które skupują używane już podręczniki. Każda z tych książek możesz sprzedać za około 1/3 ceny. Na dodatek jeśli zabierzesz się za to na samym początku wakacji to możesz mieć pewność, że prawie wszystkie twoje książki zostaną odkupione. Zazwyczaj ci, którzy zabierają się za to pod koniec, większości swoich książek niestety nie sprzedają. Skupy książek też mają swoje limity i nie będą skupywać podręczników, których już mają bardzo dużo. Weź to do siebie ponieważ ja straciłem przez takie lenistwo i odkładanie na później całkiem niezła sumę, która mogła mi się przydać.

Praca jednorazowa.

Raz na jakiś weekend warto spróbować znaleźć jakąś pracę okazyjną. Mam tu na myśli roznoszenie ulotek, układanie towaru przed świętami czy sprzedawanie owoców w okresie letnim. Każdy kiedyś będzie musiał iść do pracy wiec polecam powoli się do tego przyzwyczajać. Umowa na zlecenie pozwala nam uniknąć zobowiązań wobec innych osób i daje szybki zastrzyk gotówki. Po wykonanej pracy po prostu otrzymujemy pieniądze i wracamy do domu. To jest duży plus tej opcji, bo nikt nie liczy na to, że przyjdziemy jutro znowu, nie będzie układał pod nas grafiku i złościł się, że nas nie ma obawiając się, że firma mu się z tego powodu zawali. Mało tego pracodawcy kochają studentów i osoby uczące się. Dlaczego? Mniejsze podatki. Twoja szansa na zdobycie takiej pracy jest więc większą niż dla zwykłej osoby dorosłej. Może nawet uda ci się umówić z pracodawcą na jakiś jeden weekend w miesiącu przez cały rok? Jeśli jesteś już na tyle dojrzały i masz czas to polecam zbieranie takich doświadczeń, bo kiedyś mogą nam się przydać do pisania cv czy szukania nowej pracy. Jeśli chcesz pracować w weekendy a nie możesz wychodzić z domu to przeczytaj następny punkt.

Praca zdalna – w domu.

Musisz pracować a nie możesz wychodzić? Poszukaj ofert na internecie. Do pracy zdalnej wlicza się na prawdę dużo rzeczy. Zacząć możemy od sprzedaży perfum popularnych marek, albo chociażby wystawiać różne rzeczy na aukcję. Popularne jest też sprzedawanie swojego czasu. Grasz w gry na internecie? Uświadom sobie, że całe życie grać nie będziesz. Może więc pora sprzedać swoje super konto z gry lub jak jesteś w tym dobry, to może czas zacząć robić wiele super postaci, w krótkim czasie i sprzedawać wszystkie na raz? Jest to ciekawa opcja dla miłośników gier. A może lubisz pisać? W sieci można znaleźć świetnie zorganizowane giełdy tekstów. Opisz jakiś film, książkę, trend modowy albo aktualną sytuacje społeczna w kraju i spróbuj wystawić swój tekst za np. 10 złotych. Giełdy same znajdą klientów na nasze wypociny a my tylko zbieramy pieniądze na konto. Jak będziesz w tym dobry, to może zakręcisz się w otoczeniu jakiejś ciekawej gazety internetowej albo bloga, który będzie regularnie skupywał od ciebie teksty. Propozycja ta jest godna polecenia. Oprócz tego, jeśli znasz jakiś prosty fach, to w domu możesz np. czyścić ludziom komputery, o które wszyscy powinni regularnie dbać. Zastanów się nad taką rzeczą, którą możesz robić w czasie wolnym i zacznij najlepiej już dzisiaj. Im szybciej zaczniesz tym szybciej zobaczysz efekty takiej pracy.

Robótki ręczne

Jesteś utalentowanym artystom albo uczysz się jakiegoś fachu przez internet? Sprzedawaj swoje prace. Co jakiś czas jest modowy boom na ręcznie wykonane kolczyki, wisiorki lub bransoletki. Ćwicz swoje umiejętności w ich robieniu i sprzedawaj swoje wyroby po znajomych lub w internecie. Dużo ludzi lubi mieć w domu coś wyjątkowego i jeśli mamy jakiś swój wyrobiony styl to łatwo znaleźć klienta. Oprócz biżuterii, możemy malować obrazy lub robić figurki do gier, materiały na takie cuda nie są drogie a samo rękodzieło może kosztować już kilkanaście złotych. Jeśli widzisz się w tej roli to będzie to dla ciebie miła praca i niezły zarobek.

Pomagaj sąsiadom.

Każdy ma na swoim osiedlu takie osoby, które mogą dać nam do zrobienia drobne rzeczy w zamian za parę złotych. Spróbuj zrobić rozeznanie, kto ma psa, kto nie ma siły schodzić po schodach ze śmieciami, kto często robi zakupy. Jak już będziesz wiedział do kogo zagadać to postaraj się zaproponować sąsiadom swoje usługi. Za wyniesienie śmieci sąsiadowi możesz wziąć 1 zł, to nie dużo. Jednak jeśli cały blok zostawi dla ciebie swoje śmieci to za parę kursów do śmietnika możesz zarobić 10, 20 czy 30 złotych. To zależy od ilości klientów, znajdź ich jak najwięcej. Zarobisz dzięki temu jakiś grosik a oprócz tego zdobędziesz dobrą opinie na swój temat wśród sąsiadów. Rodzice również ucieszą się z faktu, że ich pociecha staje się już samodzielna, może to zaskutkuje większym kieszonkowym albo chociaż innym podejściem z ich strony do naszej osoby. Najważniejsze, nie wstydź się zapytać sąsiadów o taką pracę. Wiele starszych ludzi chciałoby mieć kogoś takiego do pomocy, jednak tak jak większość z nas, wstydzą się o to zapytać. To ty pierwszy nawiąż z nimi kontakt!

Korepetycje.

Jeśli jesteś dobry w nauce? Potrafisz z łatwością się uczyć i przekazywać wiedzę? Spróbuj uczyć swoich rówieśników. Godzina korepetycji to nie dużo czasu, jeśli nim dysponujesz to zacznij to wykorzystywać. Za jedne zajęcia możesz pobierać od 20-50 zł, zależnie od tego jakiej wiedzy wymaga dany przedmiot. Najwięcej osób przygotowuje się do egzaminów gimnazjalnych czy matury, spróbuj uderzyć właśnie w takich klientów.

Mam nadzieję, że zrozumiałeś teraz jak proste może być zarabianie pieniędzy będąc nastolatkiem. Nie musisz teraz męczyć rodziców o pieniądze czy odmawiać sobie swoich zachcianek. Postaraj się wykorzystać któryś z tych pomysłów a gwarantuję Ci, że twoje środki finansowe zaczną się zwiększać. Szukaj też własnych sposobów, jak to mówią „pieniądz leży na ulicy”, nie bój się spróbować.