Kredyt na budowę domu bądź zakup mieszkania

Chcąc spełnić marzenie o własnym domu lub mieszkaniu często sięgamy po produkt finansowy jakim jest kredyt hipoteczny. Jest to narzędzie, które służy do spełnienia naszych potrzeb oraz do osiągnięcia marzeń w czasie znacznie krótszym niż w przypadku gromadzenia gotówki. Aby taki kredyt zaciągnąć należy posiadać tzw zdolność kredytową.

Czym jest zdolność kredytowa? Żaden bank nie udziela kredytu pochopnie. Uzależnia jego przyznanie od zdolności kredytowej kredytobiorcy. Czym jest więc owa zdolność? Należy przez nią rozumieć możliwość spłaty zaciągniętego kredytu wraz z odsetkami, w terminach określonych w umowie. Analizę zdolności kredytowej bank dzieli na dwie podstawowe części – ilościową i jakościową. ??Analiza ilościowa to przede wszystkim analiza sytuacji finansowej potencjalnego kredytobiorcy (np. wysokość uzyskiwanych dochodów, obecne zadłużenia, miesięczne koszty utrzymania…) ??Druga część analizy to analiza jakościowa czyli sprawdzenie takich danych, które mają istotny wpływ na skłonność przyszłego klienta do wywiązywania się z zaciągniętych zobowiązań (np. wiek, stan cywilny, staż pracy…)

Zdolność kredytowa

Posiadając zdolność kredytową jesteśmy w stanie pożyczyć od banku pieniądze potrzebne na realizacje naszych marzeń. I tak dla przykładu dla rodziny 2+2 (2 osoby dorosłe i dwójka dzieci) przy zarobkach rzędu 6 tys zł zdolność kredytowa pozwoli na zaciągnięcie kredytu hipotecznego to ok 500 tys zł.

3 mity – Kredyt na budowę domu bądź zakup mieszkania

Chciałbym przedstawić trzy dość popularne mity, które związane są z kredytem hipotecznym:
❌MIT 1 : Wymagany min. 20% wkład własny
To, że nie masz 20% wkładu własnego, nie oznacza, że nie otrzymasz kredytu hipotecznego! Są oferty, które pozwalają na zaciągnięcie kredytu już od 10% wkładu.
❌MIT 2 : Tylko z umową o pracę na czas nieokreślony dostaniesz kredyt
Fakt jest taki, że ta umowa ułatwia zadanie i daje mocne zabezpieczenie dla banku, ale większość banków akceptuje też przychody z działalności gospodarczej, umowy na czas określony, czy też umowy zlecenia.
❌MIT 3 : Najlepsza oferta kredytu hipotecznego będzie w moim banku
Istnieje możliwość, że Twój bank da Ci najlepszą ofertę, ale wcale nie musi. Zanim weźmiesz kredyt hipoteczny sprawdź oferty w innych bankach. Prawdopodobnie lepszą opcję dostaniesz u konkurencji.
Żeby porównać oferty i wyliczyć zdolność kredytową warto skorzystać z pomocy eksperta kredytowego i tak się składa, że mogę pomóc w tym zakresie! ?

Najlepiej więc aby przed decyzją w sprawie kredytu zgłosić się do specjalisty lub skorzystać z bezpłatnych konsultacji kredytowych z okolicy, w której mieszkasz. Zwróć jednak uwagę jakiego eksperta kredytowego wybierasz, ponieważ przy tak ważnej decyzji powinien wspierać Cię profesjonalista.