Dziś obiektem mojej analizy będzie raport Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych na temat profilu statystycznego polskiego inwestora. Raport może mieć kilka błędów ze względu na przekłamania, ponieważ za wypełnienie każdy z ankietowanych brał udział w losowaniu nagród. Więc istnieje duże prawdopodobieństwo, że część osób po prostu go przeklikała, aby wziąć udział w losowaniu nagród. Ja sam również brałem udział w ankiecie, jako wzorowy inwestor wypełniłem ją rzetelnie, ale nagrody nie wygrałem. No cóż… może w przyszłym roku 🙂 Przejdźmy jednak do Meritum
Zobacz również artykuł – „Polski inwestor – historia prawdziwa”
Raport dostępny dla członków SII na stronie www.sii.org.pl – Raport OBI, czyli Ogólnopolskie Badanie Inwestorów.
Profil statystycznego inwestora
Tak wiem jak wygląda statystyka, ale na czymś trzeba oprzeć wyniki badania. Osobiście statystykę uważam, za ważną naukę, jednak nie można skupiać się na samych liczbach – bo statystycznie ja i koń mamy 3 nogi, a średnio na śniadanie jem parówki z owsianką. No ale wróćmy do samego badania.
Sylwetka statystycznego polskiego inwestora:
- Mężczyzna
- 38 lat
- Doświadczenie inwestycyjne ok. 8 lat
- Inwestuje krótkoterminowo
- Portfel inwestycyjny składa się z max. 7 spółek
- Wartość portfela wyceniana na 30 tys. zł
- Nie jeździ na walne zgromadzenia
Oraz porównanie do sąsiadów zza zachodniej granicy
Wnioski… ? Dyplomatycznie mówiąc, wyglądamy dość słabo lub bardziej psychologicznie – dostrzec możemy efekt kontrastu.
Wiek – czyli starzejące się społeczeństwo inwestorów
Jeszcze 5 lat temu inwestorzy do 25 lat stanowili 25% wszystkich osób handlujących na giełdzie, dziś ten odsetek spadł do 10%. Co jest powodem? Czy młodzi odchodzą od inwestowania? A może przybywa osób starszych, które inwestują? Po obrotach giełdowych trafniejszą wydaje się być pierwsza teza.
Wykształcenie ma znaczenie
Bezpieczna podstawa w pracy i ryzykowna gra po godzinach – czyli jaki dochód przeważa wśród inwestorów
Ile czasu poświęcamy na inwestowanie?
Grubość portfela polskiego inwestora
Akcje, lokaty, fundusze inwestycyjne – TOP3 w naszym portfelu
PODSUMOWANIE – Polskiego Inwestora
Nie chcę w żaden sposób komentować wyników samego badania, ponieważ powyższe obrazki wyrażają więcej niż 1000 słów. Myślę, że każdy z inwestorów powinien porównać siebie do tego profilu i zastanowić się co może poprawić, w czym jesteśmy podobni, a w czym się różnimy z profilem polskiego inwestora. Osobiście uważam, że odpływ młodych osób z giełdy lub niechęć do inwestowania wiąże się z brakiem edukacji finansowej i podstawowej świadomości na temat finansów. Giełda jest stereotypowym kasynem, emerytura czymś fikcyjnym, bo przecież umrę w wieku 50 lat, lokata to bezsens bo przecież można kasę wydać tu i teraz, inwestowanie? Panie z czego?! A derywaty? To jakaś choroba? Obligacje? Coś tam słyszałem to takie coś jak czek? Tak… tylko, kto ruszy naszą giełdę skoro świadomość o niej wśród młodych jest tak mała? Potrzeba nam większej świadomości finansowej, finansowego iq, edukacji finansowej, a przede wszystkim musi nam się chcieć, bo najgorzej jak nie chce nam się chcieć.
Drogi czytelniku – mam nadzieję, że jesteś osobą młodą, a czytając ten tekst i inne wpisy powiększysz swoją świadomość finansową, a wyniki OBI za rok będą znacznie lepsze 🙂