Często zdarza Ci się mieć słomiany zapał? A może masz dni kiedy sam nie wiesz czego chcesz, lub zaczynasz coś, a nie masz odpowiedniej motywacji, aby skończyć rozpoczęte projekty? Nie ma nic złego w próbowaniu nowych rzeczy i jest to całkowicie normalne, że czasem coś wam się nie podoba, po prostu nie jest dla was i wtedy przestajecie to robić. Jeśli tak się dzieje często, nawet przy rzeczach, które nadal chcielibyście robić, ale jakoś brakuje wam siły, ochoty… motywacji, koniecznie przeczytajcie ten tekst. Bardzo łatwo jest stracić motywacje, zwłaszcza jeśli cel jest odległy, efekty mają być widoczne dopiero po długim okresie czasu. Na szczęście są sposoby, jak pozostać zmotywowanym na długi okres czasu

stick_figures_podium_winners_image_500_clr

1.    Zdefiniuj cel i efekt końcowy.

Bardzo ciężko jest dążyć, jeśli nie wiadomo do czego. I żeby było jasne, “Chce być bogaty” nie jest celem samym w sobie. Jest raczej efektem i to dość szeroko pojętym. Chcesz mieć w przyszłości więcej pieniędzy? Świetnie, więc Twoim celem powinno być znalezienie odpowiedniej pracy, bądź awansowanie w obecnej. Efektem osiągnięcia tego celu, będzie np. podwyżka. Pamiętaj że będąc sam sobie okrętem, trafisz do odpowiedniego portu, tylko w sytuacji kiedy wiesz dokąd płyniesz.

2.    Zdefiniuj powody

Wiem, brzmi dość dziwnie. Ale jeśli dążysz do osiągnięcia konkretnego celu z niewłaściwych powodów, bardzo łatwo będzie Ci wtedy stracić motywacje. Czasem są to nawet cele, których Ty tak naprawdę nie chcesz osiągnąć. Wpierają je w Ciebie rodzice, przyjaciele, czy otoczenie. Jeśli sam czegoś nie chcesz, dlaczego masz mieć do tego motywacje? Powody muszą być Twoje!

3.    Opracuj plan

Kiedy już się upewnisz, że chcesz osiągnąć swój cel, i jest on bardzo konkretnie postawiony, opracuj plan. Bardzo dokładny. Wiele o tym się mówi, ba powstało o tym tysiące, a nawet miliony książek. Niby proste a 90% z nas nie ma planu osiągania celu. A Ty masz swój plan?

Zaplanuj poszczególne kroki, które będziesz musiał wykonać, żeby dany cel osiągnąć.

Bardzo ważne jest, żeby to były małe kroki, wtedy będziesz czekać na kolejny mały efekt, który nadejdzie dużo szybciej, niż ten wielki , ostateczny.

4.    Nagradzaj się

Kiedy osiągniesz każdy ze swoich małych sukcesów, po drodze do tego ostatecznego, nagródź się za to. Nie musi to być nic wielkiego, ważne żeby sprawiło Ci to przyjemność, wtedy motywacja wzrośnie, każdy lubi przyjemności, zgadza się ?

5.     Czytaj, słuchaj ..

… pozytywnych, motywujących przesłań. Słowa mają wielką moc. Jeśli czujesz, że opuszcza Cię motywacja, czujesz że już Ci się po prostu nie chce dążyć do tego celu bo jest zbyt odległy, przeczytaj, bądź posłuchaj czegoś co Cie zmotywuje. Ja osobiście, uwielbiam cytaty, oto kilka moich ulubionych motywatorów :

 

  • “Kiedy wszystko zdaje się działać przeciwko Tobie, pamiętaj, że samolot startuje pod wiatr, nie z wiatrem.” – Henry Ford
  • “Nie rezygnuj z celu, tylko dlatego, że jego osiągnięcie wymaga czasu. Czas i tak upłynie.” H. Jackson Brown,Jr.
  • “Disciplining yourself to do what you know is right and important, although difficult, is the highroad to pride, self- esteem, and personal satisfaction.” – Margaret Thatcher

 

6.     Prowadź dziennik

Albo chociaż rób notatki, co, kiedy i jak zrobiłeś i co bardzo ważne, jak się czułeś w danym momencie. Co Cię uszczęśliwiło, kiedy i dlaczego było Ci ciężko. W momencie spadku motywacji, przeczytaj to wszystko. Zobacz jak daleko już jesteś, ile już przeszedłeś, jak szczęśliwy byłeś, kiedy udało się postawić kolejny krok do celu. A teraz zastanów się, czy warto to wszystko przekreślić? Przecież nadal chcesz osiągnąć ten cel, jeśli teraz przerwiesz, to za jakiś czas, będziesz sobie wyrzucać, jak daleko mógłbyś już być. Gwarantuje.

7.     Znajdź grupę wsparcia.

Wiem, znowu śmiesznie brzmi, ale jeśli będziesz otaczać się ludźmi którzy Cię wspierają, motywują, pomagają w osiągnięciu celu. Do których możesz pójść i porozmawiać, kiedy poczujesz spadek motywacji i którzy co najważniejsze, będą potrafili przypomnieć Ci jak bardzo Ci zależało, na osiągnięciu tego celu, bardzo Ci to pomoże.

Każdy człowiek jest inny i może wy macie jakieś inne sposoby “na motywacje”, ale ja zachęcam was do wypróbowania tych, mi pomagają, mam nadzieje, że i dla was będą użyteczne.

 

Autorka wpisu:

Sylwia – studentka pierwszego roku BA(hons) Business Management,

lubi pisać o wszystkim co jest zwiazane z produktywnością, oszczędzaniem, biznesem i podróżami.

Pasjonuje ja poznawanie nowych kultur i języków.