Na wstępie przywołam cytat jednego z najznakomitszych inwestorów na całym świecie, zna go praktycznie każdy, kto zetknął się z giełdą i jej tajnikami – Warren Buffett. Ten znakomity inwestor powiedział kiedyś…
„ Jeśli nie kontrolujesz własnych emocji, nie będziesz kontrolował własnych pieniędzy”
Firma McKinsey Global Institute wiele lat temu przeprowadziła badania, trwające ponad 10 lat, podczas których nagrała na wideo ponad 40 000 rozmów handlowych pomiędzy kupującym i sprzedającym. Później każdą z nich przeanalizowała pod kątem najważniejszego czynnika wpływającego na podejmowaną przez kupującego decyzję. Okazało się, że w 100% przypadków, najważniejszym i ostatecznym czynnikiem jaki wpływa na decyzję kupującego są emocje.
Wniosek jaki wypłynął z tego badania brzmiał: wydając pieniądze, najpierw podejmujemy decyzję na podstawie naszych emocji, a dopiero potem uzasadniamy ją racjonalnie. Myśli tak największy w historii świata inwestor giełdowy Warre Buffett. Dowodzą to badania empiryczne i zachowania konsumentów na rynku, czyli nas wszystkich pracowników, przedsiębiorców, inwestorów, emerytów czy bezrobotnych.
Jak stać się bogatym?
Ludzie, którzy posiadają duże majątki, własne firmy i aktywa, które przynoszą im bardzo duże przychody, wiedzą o tym od dawna, ale jeszcze do niedawna nikt się tym nie chwalił bo i dlaczego mieliby za darmo dzielić się wiedzą, której pozyskanie najczęściej kosztowało bardzo wysoką cenę, a dodatkowo, kiedy człowiek dostaje coś za darmo, to nigdy tego nie docenia.
Jeśli już tą wiedzę przekazywali, to najczęściej z pokolenia na pokolenie w rodzinach o pokoleniowej tradycji biznesowej. Wiedzy o tym jak prowadzić własnych biznes, inwestować czy zarządzać własnymi pieniędzmi nie znajdziemy bowiem ani w szkole podstawowej, ani w gimnazjum, a tym bardziej w szkole średniej czy na studiach. Oczywiście, mamy przedsiębiorczość w szkole, mamy uczelnie ekonomiczne, które teoretycznie miałyby dostarczyć takich informacji, ale w efekcie wtłaczają niepotrzebną wiedzę, która na koniec dnia bardzo rzadko decyduje o sukcesie przedsiębiorcy uczą jakie mamy rodzaje podatków, gdzie trzeba złożyć jaki formularz w urzędzie, czy teorii ekonomicznych, które mają się nijak do rzeczywistości. Jak stać się bogatym? Nie dowiemy się tego korzystając z powszechnej edukacji jak zarządzać swoimi pieniędzmi aby nasz majątek ciągle wzrastał, nie dowiemy się jak stworzyć produkt czy firmę, która odniesie globalny sukces, nie dowiemy się czym jest dochód pasywny i jak go tworzyć.
To informacje, które posiadają tylko ci, którzy w inwestycjach czy we własnym biznesie odnieśli sukces. Na całe szczęście żyjemy dzisiaj w epoce informacyjnej, a wielu ludzi odnoszących sukcesy dzieli się swoimi doświadczeniami pisząc książki, prowadząc seminaria czy własne szkolenia. Niestety złe wieści są takie, że poza powszechnym szkolnictwem, mniej niż 20% z nas szuka wiedzy na własną rękę. Blisko 60% wszystkich polaków przeczytało w zeszłym roku niecałe pół książki, nie wzięło udziału w żadnym seminarium czy szkoleniu, który wychodził by poza oficjalny nurt edukacyjny w którym nie znajdziemy ani krzty informacji o tym, jak stać się człowiekiem bogatym, wolnym i bezpiecznym finansowo.
FinansoweIQ
Dlatego edukacja finansowa, która uczy m.in . jak zarządzać i inwestować własne pieniądze, jak prowadzić własny biznes żeby nie upadł w pierwszym roku czy jak zarobić na kryzysie, uczy umiejętności, które w XXI w. są tak ważne, jak umiejętność czytania i pisania w poprzednim stuleciu. A misja jaką za sobą niesie to eliminacja nieznajomości alfabetu, ale tego finansowego. Tutaj nauka jest przede wszystkim w działaniu i w pracy z własnymi emocjami, a im bardziej mamy rozwiniętą inteligencję emocjonalną, tym bardziej rozwijamy inteligencję finansową, która przesądza o tym jak poradzimy sobie z finansowymi sukcesami i porażkami oraz o tym czy co miesiąc mamy wystarczająco dużo pieniędzy, czy nam ich Ale skoro edukacja finansowa nie jest obecna w szkołach i na uczelniach, a niewielu z nas ma komfort relacji z kimś od kogo moglibyśmy się tego uczyć, to skąd mamy brać tą wiedzę?
W odpowiedzi na to pytanie powstała całkowicie polska, edukacyjna, a przede wszystkim finansowa gra planszowa dla dorosłych – EURO CASH, która jest symulacją rzeczywistego działania i podczas gry rozwija inteligencję emocjonalną oraz uczy zarządzania własnymi pieniędzmi, tak aby każdy mógł nauczyć się metod i sposobów działania, które pozwolą im, zmienić na lepsze swoją rzeczywistość finansową. Oprócz samej gry, na terenie całego kraju powstało już ponad 30 Klubów Ciągłego Rozwoju Inteligencji Finansowej, które realizują program edukacyjny uczący kompetencji związanych z osiąganiem wolności i niezależności finansowej.
W Klubach EURO CASH w całej Polsce co tydzień spotykają się setki ludzi, którzy dzięki pozyskanej wiedzy i zawartym znajomościom, z każdym dniem pomnażają skutecznie swoje aktywa w nieskończoność. To jest istota edukacji finansowej oraz misja projektu EURO CASH – Edukacja Finansowa.
Projekt jest wspierany również przez serwis Finansoweiq.pl – dlatego umieściliśmy wyżej wymieniony tekst na swoim serwisie. Gorąco zachęcamy do spróbowania swoich sił w grze EuroCash w jednym z klubów w Polsce, bądź też do rozgrywki w domowym zaciszu.
Marcin Płuciennik