W dzisiejszych czasach, bardzo dużo czasu spędzamy w pracy. Większość biur ma swoje zasady, dress code itp, ale co, kiedy w miejscu pracy panuje dość luźna atmosfera i nie ma żadnych pisanych zasad zachowania, określonego sposobu ubierania się ?

Wtedy też należy trzymać się, nie pisanych savour vivre. Uwierzcie mi, że przestrzeganie tych kilku prostych zasad, postawi was w oczach pracodawcy w bardzo dobrym świetle i będzie pierwszym krokiem do awansu w nowej pracy.

Miejsce pracy

Zawsze utrzymuj swoje biurko w czystości. Jeżeli chcesz trzymać w pracy jakieś osobiste rzeczy, niech takowe zawsze będą schowane w szufladach. Jeżeli nie jesteś szczęśliwym posiadaczem biurka z szufladami, pomyśl o kupnie nie drogiego, kolorowego pudełka w którym będziesz mógł trzymać swoje osobiste skarby.

Najgorszą rzeczą jaką możesz zrobić to pozwolić, żeby inni oglądali resztki kosmetyków porozrzucanych na Twoim biurku.

Nie powinniście też zostawiać kubków, talerzyków czy innych osobistych przedmiotów na biurkach innych osób.

Zdjęcia

Jeśli w biurze panuje dość “luźna” atmosfera, zapewne wolno wam będzie postawić kilka fotografii na biurku , pamiętajcie jednak, że te też powinny być odpowiednie. Zdjęcie przedstawiające Ciebie dającego gorącego buziaka swojej dziewczynie, raczej odpowiednie nie jest.

Dress code – no dress code

Jeśli w firmie mamy dress code, sprawa jest prosta. Mamy powiedziane w jaki sposób się ubierać. Problem pojawia się wtedy, kiedy w naszym biurze nie istnieje coś takiego jak dress code. Moim zdaniem, jest to świetna sprawa, ponieważ nie codziennie mam ochotę wskakiwać w dopasowane, eleganckie kostiumy, czasem lubię pojechać do pracy w bluzie 🙂

Ale i w takiej sytuacji trzeba trzymać się norm. Z panami raczej sprawa jest prosta, muszą tylko pamiętać by ich strój był zawsze czysty i schludny. Stare, powyciągane dresy się nie nadają, nie ważne jak bardzo je lubisz 😀

Panie natomiast, muszą przypomnieć sobie jak było w szkole.

Nie należy nosić zbyt krótkich bluzek czy spódniczek, najlepiej tzrymać się zasady, że jeśli odsłaniamy kolana to zasłaniamy ramiona i odwrotnie.

Nie nosimy też zbyt obfitych dekoltów.

Biżuteria i makijaż

Tutaj również radze trzymać się zasady, mniej znaczy więcej.

Biżuterii nie powinno być zbyt wiele i nie może być zbyt krzykliwa.

Makijaż natomiast nie powinien być za ostry.

Muzyka

Nie należy słuchać muzyki zbyt głośno. Jeżeli chcesz włączyć radio, upewnij się, że po pierwsze  każdy ma ochotę posłuchać muzyki, a po drugie, że każdemu zaproponowany przez Ciebie rodzaj muzyki odpowiada.

Lunch w pracy

Pamiętajcie , że pisze o firmie w której panują luźne zasady. W takiej  zapewne wolno Ci będzie zjeść przy biurku. Mimo to staraj się nie spożywać potraw które mają intensywny zapach, może to przeszkadzać innym pracownikom.

Zwolnienie, dzień wolny czy spóźnienie

Osobiście spotkałam się z przypadkami firm, w których panowała tak luźna atmosfera, że całkowicie dopuszczalne było wysłanie smsa, że kogoś nie będzie w pracy.

Moja rada brzmi: Nie róbcie tego. Zawsze lepiej jest zadzwonić i to jeśli istnieje taka możliwość, zrobić to dzień wcześniej. Jest to dużo bardziej profesjonalne. Jeśli nie możecie zadzwonić dzień przed, zróbcie to najwcześniej jak to możliwe , nie “za pięć 12:00” .

Jeśli wiesz, że się spóźnisz, również zadzwoń do firmy, wyjaśnij dlaczego, pamiętaj żeby zawsze poinformować przełożonych, nawet jeśli w twojej firmie, nie wyciąga się konsekwencji ze spóźnień i połowa personelu zjawia się “po 9:00”, Ty tego nie rób. Pokażesz tym sposobem swój szacunek do miejsca pracy i profesjonalizm.

Relacje ze współpracownikami i przełożonymi

W firmach w których panuje tzw. “rodzinna atmosfera” wszyscy zazwyczaj są na “Ty” i rozmawiają jakby byli starymi znajomymi. Pamiętaj jednak, że jest to Twoje miejsce pracy. Unikaj przesadnego okazywania emocji, bądź zawsze grzeczny i uprzejmy, zwracaj się do wszystkich z szacunkiem. Nie ważne jak przyjacielskie relacje panują między pracownikami a przełożonymi, pamiętaj, że szef zawsze pozostaje szefem.

Mimo to, nie zapominaj też o asertywności, odmawiaj jeśli trzeba, ale zawsze uprzejmie.

Jeśli będziecie stosować się do tych kilku zasad, gwarantuje, że zostaniecie odebrani jako osoby, profesjonalne i uprzejme, a to właśnie takich ludzi, pracodawcy chcą zatrudniać.

Autorka wpisu:

Sylwia – studentka pierwszego roku BA(hons) Business Management,

lubi pisać o wszystkim co jest zwiazane z produktywnością, oszczędzaniem, biznesem i podróżami.

Pasjonuje ja poznawanie nowych kultur i języków.